.
Nečtu to po sobě.

Nadřazenost

1. listopadu 2017 v 17:35 | Spiral |  Oni
Včera jsem narazila na jeden takový facebookový "boj". Jeden můj oblíbený politik (i když bych jeho stranu nevolila) napsal status o tom, jestli náhodou někdo nemůže nabídnout úřadu práce nějakou administrativní pozici. Firma by měla pracovníka, kterého by téměř nemusela platit a ÚP by nemusel posílat ldi jen na úklid veřejných prostor. To by nebyl takový problém. Problém je ale v tom, jak to napsal "Nechce se nám inženýry posílat hrabat listí.".

Vznikla z toho facebooková hádka. Kámoš zareagoval: "Proč by měli mít inženýři nějaké výhody na ÚP. Hrabat listí jim přece neuškodí.". A ano, naprosto souhlasím. Ten zákon je totiž naprosto idiotsky postavený. Dlouhodobě nezaměstnaný pobírající podporu musí odmakat 30h měsíčně bez nároku na odměnu.

V první řadě - práce by neměla být zadarmo, ani když vám někdo dává podporu v nezaměstnanosti! Nejde o to, že lidi zneužívají sociální dávky (což dokazuje nesmyslnost célého sociálního systému) by měli pracovat. Jde o to, že pokud nabídnu někomu, aby měl pracovníky, které nemusí platit, tak po tom hrábne hned a je mu už jedno, jestli je to cigoš, nebo bílej. A teď si to představte v praxi. Zrovna ta administrativa - obor, v němž je prakticky nemožné sehnat práci. Je tam zkrátka moc uchazečů. Pokud ale firmám nabídnete, že tuhle práci může dělat někdo zadarmo, tak takovou práci nesežene už nikdo. První, kdo z toho bude v prdeli, tak jsou studenti, kteří ale potřebují každou korunu a budou raději sedět za komplem, aby následně měli víc energie na studia. Další, kdo z toho bude v prdeli, tak holky, jako já - gympl/obchodka, praxe žádná. Tyhle pozice lidem, jako jsem já, umožňují nasbírat praxi, kterou bych jinde nenasbírala.

Další věc je ponižování těch, kdo zkrátka nechtěli studovat vysokou z nejrůznějších důvodů. Já třeba naznala, že je mi vysoká k hovnu a že ji ani nestuduju ze správných důvodů. Jsou i tací, kteří zkrátka nejsou šprti, ale jejich umělecké cítění a manuální zručnost je tak vysoká, že je z nich úžasný umělecký kovář. Teď ale k jádru věci. Opravdu by měl mít výhodu člověk, který má titul před někým, kdo titul nemá? "Oni systému dávají víc, než dělníci." - ano, doktoři, právníci, ti jo. Jenže ti s největší pravděpodobností nebudou dlouhodobě nezaměstnaní. Kdežto někdo, kdo toho inženýra dělal 15 let (znám takové - většinou chodí na párty si vyšňupat rypák, dělají bordel a je jim to u prdele, protože všechno jim zaplatí rodiče), chvilku byl v nějaké firmě, dokud ho nevyhodili a pak by měl od ÚP dostávat nějaké výhody, jen protože má Ing.? Jak k tomu příjde člověk, co se celý život věnuje řemeslu, aby v tom byl nejlepší?

"Dělník je nahraditelný." - dobře. Prodavačku, uklízečku - tu může dělat každý. Jenže elektrikář, instalatér, tesař...tihle lidé musí mít své řemeslo v ruce a než se ho pořádně naučili, strávili nad tím stejně tolik (ne-li víc) času, jako ten inženýr (podotýkám že pořádně...dělat věci nahovno zvládne každý dement).

Osobně neupřednostňuji nikoho. Ani inženýra, ani dělníka, ani gympláka...je mi to totiž u prdele. Každý je svého štěstí strůjce a koneckonců, pokud chce zneužívat sociální dávky, ať si to klidně dělá. Pokud mu to ten stát umožní, není to chyba člověka, ale státu.

Abych to ale dokončila. Ponižovat se nad někoho, jen protože si myslím, že jsem pro své povolání musel udělat víc, je prostě nefér.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 1. listopadu 2017 v 18:27 | Reagovat

Těžko říci, kdo by měl být nadřazen... Zákony jsou někdy opravdu k pláči :(

2 Jana Jana | Web | 1. listopadu 2017 v 21:54 | Reagovat

Dost hluboká úvaha, je vidět, že nad věcmi skutečně uvažuješ. S poslední větou souhlasím, člověk může být na sebe hrdý, ale neměl by být pyšný. Je to pokušení těch ,,krásnějších, úspěšnějších, chytřejších, silnějších" apod. povyšovat se nad ostatní, ale všichni jsme lidé, ti, kteří tomuto pokušení odolají jsou opravdovými morálními vítězi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama